Сандра Іщенко - наш клієнт і засновниця Центру для тварин Dog City. Тут собак і кішок чекають дитячий садок у стилі open space, салон краси з органічними засобами і професійна команда. Сандра розповіла нам про роботу центру та про те, на що важливо звертати увагу при спілкуванні з тваринами.
Раніше я працювала в сфері рітейлу і фешн-індустрії. Я завжди любила тварин, підбирала бездомних кішок і собак, лікувала їх і знаходила їм сім'ї - це була моя віддушина. Коли народилася ідея відкрити в Києві центр, я дуже загорілася цією справою: мені було це цікаво і як соціальний проєкт, і як бізнес, і головне - мені подобається цим займатися. У США вже понад п'ятдесят років існує практика садків для собак, вони є навіть у найменшому американському місті, бо там людина не має права залишати надовго тварину без нагляду. Спершу я вирішила здобути освіту і практику, тому поїхала вчитися до Шотландії, де спілкувалася з сотнею собак щодня.
До нас в Україні взагалі не існувало такого поняття як садок для тварин: він передбачений не тільки для цуценят, але і для дорослих собак; це місце, куди тварину можна вранці привести, а ввечері забрати, і де її будуть соціалізувати і навчати. На початковому етапі я слабко вірила, що в садок для собак будуть регулярно приходити, бо наш клієнт не був готовий до такого проєкту, але поступово клієнтів ставало дедалі більше, і ми додавали послуги - грумінг і спа, готель для котів, послуги кінологів. Проект виявився успішним.
Площа центру становить 160 м², є різні зони: у собак просторі кімнати, де вони гуляють і спілкуються з вихователями, а котики знаходяться в окремій зоні за двома дверима від собак, щоб чутність була якомога меншою, і тварини не нервували. Є кімната для грумінгу, рецепція, наші спальні і кухня.
У нас в команді шість чоловік. Мені дуже пощастило знайти наших майстрів з грумінгу, які стали моїми партнерами: це дві дівчини з ветеринарною освітою і дипломом міжнародного зразка. Вони дуже грамотні майстри і не стрижуть собак з подвійним типом вовни, бо знають, наскільки погано це впливає на структуру шерсті і теплообмін, і може навіть викликати безліч проблем зі шкірою. Тому ми не робимо і не рекомендуємо таку популярну стрижку, як, наприклад, "ведмедик Бу". Зате ми можемо виголити тримером візерунки чи пофарбувати тваринку спеціальними безпечними фарбами.
При прийомі на роботу я тестую людей, навчаю їх психології тварин і правильним методам виховання і дресирування. У нас багато різних правил: як спілкуватися з тваринами, як їх тестувати, по яких групах формувати. Весь персонал проходить навчання з розпізнавання сигналів стресу тварин.
На всій території центру встановлені онлайн- відеокамери: немає жодної зони, яка б не проглядалася. Через камери господар може спостерігати за тваринами в прямому ефірі: в будь-яку секунду відкрити камеру і подивитися, чим займається улюбленець і не переживати, адже часто трапляється, що можна здати собаку в готель, де п'ять хвилин для господаря познімають, як собачка чудово проводить час, а після цього її закриють в кімнаті. Ми любимо тварин і нічого не приховуємо. Якщо людина не любить тварин, така робота буде її дуже втомлювати, і це буде помітно з її поведінки. Таких людей я на роботу не беру. У нас не передбачені покарання для тварин, ми можемо хіба що в разі потреби відвести собаку в окрему кімнату на дві хвилини, щоб вона заспокоїлася.
Щодо котів, наша основна мета не навчати їх, а зробити їх розслабленнішими, щоб вони комфортно себе почували, бо коти - досить територіальні тварини, вони погано соціалізовані, їх часто взагалі не виводять з дому, тому для багатьох з них зміна місця - великий стрес.
Тиждень перебування собаки в готелі коштує 4 500 грн, кота - 2 500 грн. Садок тарифікується залежно від кількості відвідувань.
Нам здають на перетримку і кроликів, і морських свинок, ми доглядаємо за ними, годуємо, стрижемо їм кігтики, а вчора навіть мили їжачка. Від усіх власників ми вимагаємо довідки про вакцинацію тварин.
У карантин ми були зачинені, клієнтів не було, тому ми займалися облаштуванням центру: висаджували газон і прикрашали приміщення і територію.
Найчастіше проблема не в тварині, а у відсутності взаєморозуміння між господарем і твариною. Тому на курсах собака ідеально може слухатися кінолога, але з господарем такого контакту не буде. Усе тому, що собака гризе взуття і відриває шпалери з низки різних причин: це може бути стрес або гіперактивність, а іноді собако просто не гуляє достатньо і їй нікуди виплеснути свою енергію, вона сумує. Щоб тварина не розносила квартиру, їйпотрібно приділяти більше уваги, тренувати її розумово і фізично. Тут справа не у вихованні, а в щоденній рутині.
Є собаки, яким після тестування я не рекомендую наш готель, бо тварини теж бувають інтровертами, деяким краще на самоті або з нянею, хтось однолюб і грає тільки з одним обраним другом, хтось узагалі не любить спілкування з собі подібними. Якщо наш центр тварині не підходить, я завжди чесно про це кажу і допомагаю знайти альтернативу.
Агресія з'являється від стресу, від страху за своє життя, від страху щось втратити або не отримати їжу. Якщо розуміти собаку і правильно з нею спілкуватися, вона не буде проявляти агресію, принаймні, до людини.
Будь-якому власнику тварини важливо вміти розпізнавати сигнали стресу. У собак це відвертання морди, хвіст, що нервово смикається, скутість у тілі, підвищене слиновиділення і задишка. У кішок - завмирання, розширені зіниці, сіпання кінчиком хвоста, шипіння.
Всі вони не хочуть завдавати тваринам болю, як це роблять багато кінологів, саджаючи на суворі нашийники і навчаючи бити і смикати собаку. Нашим клієнтам важливо, щоб собака не сиділа в клітці, а проводила час із користю. Клієнти садочка - прогресивні люди, які знають, що таке соціалізація, і хочуть, щоб собака чи кіт виросли без страхів. Я вважаю, що любов до тварин - це розуміння її потреб і бажань з дотриманням концепції її п'яти свобод: свободи від стресу, дискомфорту, горя, страждань і хвороб.
Щоб взяти тварину в Швейцарії і Великобританії, потрібно пройти спеціальні курси, навчитися, як з цією істотою жити і спілкуватися, розуміти її базові потреби. Наскільки я знаю, наприклад, кішок європейці можуть брати мінімум двох, вони повинні мати доступ на вулицю, інакше це буде вважатися порушенням прав тварини. Усе це важливо для того, щоб людина була свідомою, адже у нас деякі люди вважають, наприклад, що товста собака чи кіт - показник фінансового успіху, символ достатку. Це неправильно по відношенню до тварини.
Коли я зрозуміла, що мій бізнес - цікава ідея, і можуть почати з'являтися конкуренти, які будуть намагатися пропонувати схожий спектр послуг під схожою назвою, я вирішила зареєструвати торговельну марку, щоб не псувати репутацію і щоб під нашим ім'ям ніхто не зміг зашкодити тваринам. Через півроку планую формувати франшизний пакет, щоб розвивати бізнес і навчати нових співробітників.